Bude nav Buda

Ilgi gulēja mans rakstīšanas zvērs, bet šorīt to pamodināja kāds smalks kungs vārdā Gints Bude. Viņš esot sarunājis daudz nesmuku lietu par kādas skolas audzēkņiem un iesmējis par vairāku skolnieču apģērba izvēli. Ja rakstam nebūtu pievienots audio materiāls, neticētu, jo, būsim atklāti – pārspīlēt, spekulēt un ar puspatiesībām mētāties dzeltenajai presei patīk. Tomēr šis nu izrādījās patiess atstāsts. Kā 7. klases skolnieces mātei arī man radās dziļas nesimpātijas pret cienījamo “modes speciālistu un profesionāli” – kā šis kungs pats sevi dēvē.

Gribu sākt ar to, ka – ja tu esi labs modes pārzinātājs, nenozīmē, ka esi arī labs skolotājs. Varam vilkt paralēles ar labiem sportistiem, kuri nav labi treneri utt. Es netaisos apšaubīt Budes zināšanas, bet es noteikti apšaubu viņa spējas konstruktīvi pasniegt savas zināšanas citiem. No tā, ko es dzirdēju, varu secināt, ka kungam nav pilnīgi nekādas saprašanas par to, ko viņš dara (lasa lekcijas), un, ja viņš apgalvo, ka to dara jau gadiem, tad es varu tikai pašausmināties par jau nodarīto kaitējumu jauniešu pašvērtējumam un psihei. Lai strādātu par pasniedzēju, vajag attiecīgu izglītību. Vai Budem tā ir? Vai modes eksperts ir eksperts arī pusaudžu psiholoģijā? Acīmredzot – nē. Bet, ja jā, tad slikti apguvis vielu. Un Budem nav bērnu.

Izbrīnīja arī fakts, ka kāds ģimenes tēvs spēja tik ļoti aizskart Budes smalkās jūtas ar dusmīgu ierakstu feisbukā, kas pilnīgi atbilda viņa paša komunikācijas līmenim. Ja Bude pilnīgā sētas manierē centās pastāstīt pusaudzim par labu gaumi un stilu, kāpēc brīnīties, ja saņem komentāru par savu izpildījumu tieši tādā pašā sētas manierē?

Man gan šķiet daudz prātīgāk izkopt savu komunikācijas un pasniegšanas stilu nekā “gaumīga apģērba” izvēli. Jo vari saģērbies “pa grāvi”, bet to noteikti var glābt sakarīga runa un spēja izteikties, vērā ņemams, konstruktīvs viedoklis, interesanta runas maniere, kas demonstrē arī tavas zināšanas. Domāju, ka tilzi saģērbusies lieliska personība vienos vārtos saliek tukšpaurim švītam. Nē, nopietni. Mode un stils nav nekāda mīlestība pret māti vai valsti, kas jāieaudzina no bērna kājas ar jebkurām metodēm. Tā ir mana vai manu vecāku izvēle, nereti – iespējas, kādas nu tās ir.

Protams, aizšaut garām ar stila aktuālitātēm ir grūti, ja regulāri ķemmē Armani un Max Mara plauktus (Zara un Mango, kā noskaidrojām, ir veco ļaužu lupatas), bet, ja rocība ir vājāka, tad labas gaumes radīšanai jāliek lietā sava galva, bet, ja galva šajā virzienā īsti nestrādā, var meklēt palīdzību attiecīgā izglītības iestādē. Vai arī nē. Jo, johaidī, cilvēkiem mēdz būt citas prioritātes!

Ja tomēr tie ir labas gaumes kursi, tad, lūdzu, smalki un izmeļoši par veiksmīgas izvēles priekšnoteikumiem, krāsiņām, garumiem un fasoniem ar pozitīvi iedevsmojošiem piemēriem un vēlmi augt un attīstīties līdz stila pilnībai. Vienīgais, ko Bude, iespējams, panāca – radīja pusaudžos dusmu aizmetņus pret vecākiem, kuri spirkuši to, ko sapirkuši divu iemeslu dēļ – nabagi vai vienkārši idioti.

gincha

About Kukarane

Kas citam bedri rok, tas pats savas laimes kalējs.
Šis ieraksts tika publicēts Dzīves skola. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

15 Responses to Bude nav Buda

 1. Budem izteikšanās pieklibo, tas ir fakts, jo viņam nesagādāja problēmas reiz pusaudzei pateikt, ka viņa ir par resnu un ka strauji jāvājē. Un šis gadījums neatpaliek – ar smalkjūtību kungs nav apdāvināts, tas ir diez gan acīmredzami.
  Bet par ģērbšanos ar bērniem gan jārunā un lai gaumīgi apģērbtos nevajag ne Zara, ne Bude, ne Armani, jo kad pie manis, tikko svaigi cepti vidusskolnieki nāk uz darba intervijām saplēstos džinsos, tīkliņzeķēs un dekoltē līdz nabai – tad patiešām gribas, lai ja vecāki nav spējuši kaut ko pastāstīt, tad lai vismaz skolā par to runā.
  Katra cilvēka stils ir individuāls un skolas laiks ir mirklis kad izpausties pēc pilnas programmas, jo kad tad, ja ne tad? Protams, es ar tagadējo prātu, priecātos, ja man 15 gadus atpakaļ kāds būtu pateicis, ka džinsi ar saspraužamajām adatām un lillā matu šķipsnas neizskatās labi, bet tajā laikā tas bija mans “es”. Bet es priecājos, ka man bija paraugs no kā mācīties – mana mamma un man pašai bija interese pētīt un lasīt, ka piem. darbs un miņuki nav labs savienojums, ja vien ar to nepelni naudu, ka zem baltas blūzes nevelk melnu krūšturi, lai atrādītu veļu, ka “black tie” pasākumā ir jāvelk vakarkleita vai ka “casual Friday” darbā nenozīmē, ka varu ierasties Adidas sporta tērpā.
  Manuprāt ideja par to, ka par tādām lietām jāstāsta ir laba – šoreiz gan tas risinājums, forma un veids bija galīgi garām.

  • Anonīms saka:

   Zane, es saprotu, ka šis nav bijis jautājums par etiķeti, kas ir svarīga, ejot uz darba interviju, kultūras pasākumiem, pieņemšanāsm utt. Tas, ko es dzirdēju, bija klaja ņirgāšanās par tābrīža apģērba izvēli 5., 6., 7.klasniekiem. Ar etiķeti šim nebija nekāda sakara. Kāpēc lai es nevarētu skolā valkāt strīpanu džemperi vai jaciņu ar sirsniņām. Vai galvas rotu. Tam vispār nav loģiska pamatojuma.

   • Nu tāpēc jau saku, ideja par to, ka par to jārunā ar skolēniem ir laba, bet izpildījums šajā gadījumā ir absolūti OFF limits.
    P.S. Viduskolēniem vēl varētu pamācīt CV rakstīt, tad es, personīgi, būtu pavisam laimīga. 🙂

  • Anonīms saka:

   Tikai gribu piemetināt, ka pastāv atšķirības starp ģērbšanos attiecīgam gadījumam (piemēram darba intervijai) un ģērbšanās stilu vispār (ko nēsā ikdienā, ejot ārā no mājas). “Par ģērbšanos ar bērniem gan jārunā” – situāciju kontekstā – jā. Bet vai ir vērts par to runāt ikdienas apģērba izvēles kontekstā? Kā teica Oskars Vailds: “Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months.”
   Kas šodien labs stils – rīt vairs ne! 🙂

 2. Paldies, Marta! Piekrītu katram Tavam vārdam.

 3. Agra saka:

  Lielisks gan saturs, gan forma. Paldies.

 4. Savā laikā viņš tieši šādu pašu “lekciju” pasniedza arī manā, Ekonomikas un kultūras augstskolā, bet tur gan meitenes viņam sadeva pēc nopelniem , sakot,kādā sakarā Tu, vecīt, man te stāsti, ko vilkt,ja es Tev maksāju, lai Tu stāstītu man pavisam citas lietas 😀 Augstskolā Budes lekcija ir pavisam cita lieta, nekā skolā, bet es tik un tā vēl šodien nesaprotu, nu KĀDĀ SAKARĀ viņam kkas kkur ir jāstāsta? Lai savā skolā tiem, kas vēlas samazgas dzirdēt arī stāsta savus pekstiņus.. Āmen. Zara un Mango ir pilnīgi OK 😀

 5. Anonīms saka:

  Mode ir iespies svas olas sauras bikses un cēli staigat.. šķiet citiem ir labaka gaume nekā vinam.

 6. Anonīms saka:

  Tu esi patiešām malacis,ka šo aktualizē un pievērs uzmanību. Arī man aug pusaugu meita,kura savulaik ir gājusi šī kunga skolā,jo ļoti vēlējās izsapņot savu sapni,kamēr pati aug par sievieti. Un finālā ir šo skolu pametusi pēc pašas vēlēšanās un cīnās un bulīmijas problēmām. pati par iemesliem vēl aizvien klusē, jo ir ļoti intraverta būtne. Man atliek vien cerēt,ka super smalkais un zīdā/zeltā tērptais specifiskas orientāijas bezbērnu tīrradnis atmodinās savu sirdsapziņu un spēs sarunāties ne tikai ar tīnēm,kuras ir savas sievišķības meklējumos,bet arī paskatīties acīs viņu vecākiem.

 7. ha saka:

  Šitādi pašpasludināti modes speciālisti ir vairāk nekā mušas ap sūdu. Paši staigā ta ka lohi, apkarinājušies ar visādiem kankariem, kas normālam cilvēkam liekas aplami. Kuram krata, tas ir stilīgi vai nē, pēc viņa prāta staigā tikai tādi paši pediņi kā viņš. Un vispār, šitam līdzīgie ir tikpat bezjēdzīga “rase” kā kinokritiķi…

 8. ... saka:

  Bude pats bijis sists sava resnuma dēļ skolā. Laikam joprojām nav ticis tam pāri… Un izsmej par sevi jaunākos.

 9. dzindzin saka:

  Viņam nevar ļaut runāt ar jauniešiem, jo arī viena mana draudzene, kas jau tā bija tieva, savulaik iedzīvojās bulīmijas problēmās viņa modeļu skoliņas dēļ. Vieta, kur nevis jaunieši aug, bet iedzīvojas kompleksos… 😦

 10. Feeby saka:

  Prieks, ka Budes kungs sobrid sanemis pec nopelniem! Vins nekad nav macejis pasniegt bez apvainojumiem, pielauju, ka pasam ir kada trauma, jo prsihologiski vesels cilveks ta nekomunice ar par sevi vajakiem. Pati esmu beigusi so vina modelu skolu, man esot vel 16 gadigai tika sarunati ari dazi apvainojumi. Nopietni tas mani neietekmeja, bet uzskatu, ka ar jaunam meitenem, kam veidojas pasapzina, ta NEVAR runat, jo var nopietni traumet. Loti skumji, cik daudzas meitenes varbut cietusas del vina skarbajiem un nesmalkjutigiem izteicieniem. Cik zel, saja vecuma es gan zinatu, ko vinam atbildet pec pilnas programmas!!! Vins ir pelnijis tikai sabiedribas nicinajumu.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s